Stimulujte dítě k dovednostem, které odpovídají jeho věku.
Potom bude aktivní a spokojené. Naopak při překročení určité hranice dítě nedosahuje potřebného postupu a ztrácí zájem o zkoušení nových podnětů.
Časný kojenecký věk - stimulujete dítě především v poloze na zádech.
5. měsíc se téměř všechen vývoj odehrává na břiše, je důležité, aby dítě bylo v této poloze spokojené.
Zaujmete ho kontrastní hračkou, kterou podpoříte v otáčení hlavičky do stran a později pří prvním otáčení na bříško.
Podporujte dítě pomocí předmětů v dalším rozvoji schopností jako plazení, lezení, a nakonec také chůze.
Správná manipulace podporuje zapojení a posílení svalstva, ale také dobrou funkci vnitřních orgánů, rovnováhy, koordinaci pohybů i propojení obou mozkových hemisfér.
Nevhodná manipulace způsobuje závažné následky, např. neklidný a krátký spánek, plačtivost a častější zvracení i patologický pohybový vývoj.
9 pravidel pro zdravou manipulaci miminka
- U nejmenších při změně polohy dbejte na současné podkládání hlavy a pánve. Pouze výjimečně, pokud zvedáte či pokládáte kojence, použijete techniku přehmatu z širokého držení kolem hrudníku, kdy si dopomáháme vaším tělem.
Od 4. měsíce využívejte techniku přehmatu širokého držení. - Dokud kojenec není schopen samostatného sedu, nikdy ho do něj neukládejte. Dítě, zralé na volný sed, se do něj dostane samo přes tzv. šikmý sed.
- Nedávejte dítě do sedu vytažením za ruce. Tento způsob známý jako tzv. trakční test je vhodný pouze pro vyšetření u odborníka.
- Do 9. měsíce nedávejte dítě do vertikální polohy (manipulace a handling ve vertikální poloze, chodítko, jídelní stolička apod.). Pokud je tato poloha nezbytná např. na odříhnutí dítěte, vždy se snažíme zabránit nežádoucímu záklonu hlavy.
- Střídejte obě strany handlingu. Stimulujete tak dítě k rovnoměrnému otáčení hlavy na pravou a levou stranu, dále pohyb obou rukou. Dětské ruce jsou do jednoho roku šikovné rovnoměrně, upřednostňováním pouze jedné, riskujete vyřazení přilehlé ruky z aktivního pohybu.
- Vyvarujte se rychlým a zbrklým pohybům, neboť vyvolávají úlekové reakce.
- Při uspávání dítětem přehnaně netřeste; vzniká tak návykové dráždění nervové soustavy, dítě potom tento způsob manipulace vyžaduje a nedokáže v klidu usnout.
- Opusťte snahu urychlení vývoje chůze přidržováním dítěte za ruce.
Celá váha těla se prověsí směrem dopředu bez jakékoliv potřeby dále rozvíjet rovnováhu a posilovat příslušné svaly. - Při handlingu a manipulaci vždy umožněte volné dýchací pohyby hrudníku a pohyb rukou.